درمان درمنزل در فیسبوکپزشکی در منزل در توئیتردرمان در منزل در گوگل پلاس

مقاله ها

سکته مغزی چیست؟

 

آیا میدانید بیماری سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی - حادثه عروق مغزی یا آنچه که امروزه حمله مغزی نامیده میشود، در واقع کاهش ناگهانی عملکرد مغز به علت اختلال در جریان خون در اثر خونریزی یا تنگی ناگهانی عروق مغزی و ایجاد لخته در قسمتی از مغز میباشد.

علایم بیماری:

1.     تغییر در وضعیت ذهنی

2.     اشکال در راه رفتن - گیجی و یا از دست دادن تعادل و هماهنگی

3.     اختلال بینایی، اشکال در تکلم یا درک صحبتها

4.     کرختی یا ضعف صورت – بازو یا پا بخصوص در یک طرف بدن

5.     سردرد شدید و ناگهانی، اختلال در بلع

6.     نقصان حسی (خصوصا بینایی – شنوایی و لامسه)

7.     فلج اندامهای بدن یا نیمی از اندامهای بدن و ناتوانی در مراقبت از خود

8.     بی اختیاری در نگهداری ادرار و مدفوع

 

عوامل بوجود آورنده و تشدید کننده بیماری:

·         فشارخون بالا

·         سابقه بیماریهای قلبی و عروقی

·         چربی خون بالا

·         چاقی

·         دیابت (مرض قند)

·         استعمال دخانیات

·         مصرف الکل

·         سن بالای 35 سال

کنترل هر یک از عوامل قابل کنترل بالا میتواند راهی برای پیشگیری از این بیماری باشد

 

عوارض احتمالی:

کاهش جریان خون و عدم رسیدن اکسیژن کافی به مغز و توسعه منطقه آسیب دیده در مغز و ایجاد آسیبهای مختصر و موقت تا شدید و دائمی

آزمایشات تشخیصی اولیه عبارتند از:

·         سی تی اسکن مغز (عکسبرداری کامپیوتری مغز)

·         ام.آر.آی

·         نوار مغزی

·         آنژیوگرافی مغزی

 

درمان:

معمولا بیمارانی که در مرحله حد بیماری به سر میبرند در بخش مراقبتهای ویژه بستری شده و در صورت نیاز لوله داخل نای گذاشته شده و با استفاده از دستگاههای مخصوص بصورت مصنوعی تنفس خواهند داشت و به صورت مداوم از همه سیستمهای بدن در طول درمان مراقبت به عمل می آید و داروهایی نیز جهت کمک به جذب لخته خون تجویز شده و مرتبا فیزیوتراپی اندامها انجام میشود که به تدریج علایم بیماری کاهش میابد.

نحوه مشارکت و مراقبت از خود در منزل:

1.     بهبودی نسبی یا کامل یک بیمار ممکن است در دراز مدت صورت گیرد. پس باید صبر و حوصله بیشتری پیشه شود.

2.     داروهای بیمار سر وقت داده شود.

3.     بیشترین میزان بهبودی در بیمارانی است که تحت فیزیوتراپی منظم قرار داشته و دوره توانبخشی و ورزشهای مربوطه را به درستی انجام داده اند. انجام تمرینات ورزشی توسط خود فرد و در صورت عدم توانایی توسط همراهان و خانواده و نهایتا یک فیزیوتراپ ماهر و مجرب میتواند بهبودی قابل توجهی ایجاد کند. این امر بخصوص در پیشگیری از بدشکلی های اندام و خشکی آنها بسیار موثر است.

4.     بعلت مشکلات بلع، تغذیه باید ابتدا با مایعات غلیظ و پوره شروع شود زیرا این غذاها آسانتر از مایعات رقیق بلعیده میشود. یک رژیم غذایی صحیح، با تامین درست و علمی نیازهای تغذیه ای میتواند کمک شایانی به جلوگیری از عوارض و نیز بهبود زودرس نماید.

5.     برای اطمینان از ایمن بودن محیط خانه، اصلاحات لازم را در منزل انجام دهید مثلا استفاده از صندلی دارای دسته یا صندلی چرخدار، استفاده از عصا و دوش دستی در حمام.

6.     پوست بدن بیمار را مرتبا از نظر قرمزی، تحریک و شکنندگی و زخم احتمالی بررسی کنید و از تحت فشار قرار گرفتن اندامهای بیمار خودداری شود. همیشه پوست بدن بیمار تمیز و خشک نگه داشته شده و بیمار مرتبا تغییر وضعیت داده شود. ماساژ آهسته پوست و حفظ تغذیه کافی به حفظ سلامت پوست بیمار کمک میکند. در صورت بروز زخم بسترنیاز به اقدامات حمایتی و درمانی ویژه وجود دارد.

7.     در صورت فلج دست یا پای بیمار مرتبا ورم اندامها را بررسی کنید و اندامها را حرکت داده و فیزیوتراپی کنید.

8.     استفاده از جوراب واریس برای جلوگیری از تشکیل لخته در اندامهای تحتانی ضروری میباشد.

9.     هنگامیکه بیمار برای اولین بار میخواهد از رختخواب خارج شود ابتدا باید بنشیند و یاد بگیرد که هنگام نشستن تعادل خود را حفظ کند سپس تعادل در ایستادن را بیاموزد و حتما از وسایل حمایتی جهت بیمار استفاده شود.

10.ترک عوامل تشدید کننده مثل سیگار بسیار حائز اهمیت است.

11.افزایش نور طبیعی یا مصنوعی در اطاق و تهیه عینک در افزایش دید بیمار اهمیت دارد.

12.در هنگام بی اختیاری ادرار در مراحل اولیه، گذاشتن سوند فولی (سونداژ) با روش استریل ضروری است و در مراحل بعدی استفاده از لگن مناسب ضروری میباشد.

13.برای جلوگیری از یبوست بیمار رژیم غذایی پر فیبر و مصرف مایعات کافی (3-2 لیتر روزانه) باید تامین شود و در صورت عدم رفع یبوست طبق دستور پزشک از ملین مناسب استفاده شود.

14.مرتبا حمایت روحی – روانی ار بیمار بعمل آید.

 

علایم هشدار دهنده که نیاز به مراجعه فوری دارند:

v      در صورت تشدید علایم حتما به بخش نورولوژی (مغز و اعصاب) بیمارستان یا درمانگاه نورولوژی (مغز و اعصاب) مراجعه شود و از متخصص نورولوژی(داخلی مغز و اعصاب) کمک گرفته شود.

v      در صورت بروز علایمی نظیر سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی، تاری دید در منزل سریعا بیمار را به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل نمایید.

v      باید مرتبا به وضعیت ادرار بیمار توجه شود و در صورت هر گونه اشکال در ادرار کردن و احساس سوزش به پزشک اطلاع داده شود.

 

پزشکان و کارشناسان زبده ما آماده اند تا با ارائه خدمات ویژه بیماران دچار سکته مغزی از جمله مشاوره های تغذیه، فیزیوتراپی، مدیریت و پانسمان زخمها و ویزیتهای تخصصی، شما و بیمارتان را قدم به قدم همراهی نمایند.

تغذیه در بیماران قلبی

اهمیت تغذیه در بیماران قلبی

امروزه نقش تغذیه در حفظ سلامت انسان به اثبات رسیده است و هر روز به اهمیت آن بیشتر پی برده میشود. اهمیت تغذیه تا آنجا است که اکنون تغذیه غلط را علت اصلی بیماری های غیر واگیر میدانند. علت بیماری قلبی-عروقی، رسوب چربیها بر دیواره عروق قلب است که باعث باریک شدن و تنگی رگهای قلب و در نتیجه درد قلبی و سکته میشود. بنابراین یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده و پیشرفت بیماریهای قلبی، نوع تغذیه/(چربی بالا، چاقی، بیماری قند، فشار خون بالا) میباشد و سایر علل دیگر، عبارتند از سیگار کشیدن و نداشتن فعالیت جسمی.

روشهای مناسب برای پیشگیری از بروز بیماریهای قلبی عبارتند از:

 • کاهش میزان مصرف چربی
 • متعادل کردن میزان مصرف مواد قندی
 • استفاده بیشتر از مواد غذایی با منشاء گیاهی
 • کاهش سطح فشار خون با تغذیه مناسب
 • کاهش وزن اضافی
 • ترک سیگار

با رعایت رژیم غذایی و کنترل چربی و قند خون میتوان سلامت قلب و عروق را حفظ کرد.

توصیه هایی برای مصرف چربیها

 • روغنهای اشباع شده، خطرسازترین عامل برای بیماران قلبی و افراد در معرض خطر است. این روغنها مانند روغنهای جامد حیوانی، کره، روغن جامد نباتی و چربیهای چسبیده به گوشت هستند که تا حد امکان باید کمتر مصرف شوند.
 • لبنیات مثل شیر، ماست، پنیر کم چرب استفاده کنید.
 • به جای خامه و کره و روغنهای جامد یا دنبه از روغن مایع یا روغن زیتون استفاده کنید.
 • از خوردن سوسیس، کالباس، شیرینیهای پرچرب و پرخامه، سس ها، کبابهای کوبیده پرچرب، آبگوشت پرچرب، کله پاچه و سیرابی پرهیز شود.
 • کلسترول در مواد غذایی حیوانی وجود دارد و بیشترین میزان آن بترتیب در مغز گوسفند، جگر مرغ، کلیه گوسفند، قلب، امعاء و احشاء و میگو وجود دارد که مصرف این مواد غذایی باید محدود شود.
 • روغنهای مایع که از بهترین آن روغن مایع ذرت و آفتابگردان و کنجد برای پخت غذا و روغن کانولا و زیتون و کنجد و بزرک برای تهیه سالاد میباشد.
 • روغن زیتون و روغن کانولا، مغزها و دانه های روغنی (گردو، بادام، فندق) دارای نوعی اسید چرب میباشند که چربی خون را کاهش میدهند.

توصیه هایی در مورد مصرف مواد پروتئینی و گوشتها

 • سعی کنید از گوشتهای سفید (مرغ و ماهی) به جای گوشت قرمز استفاده کنید.
 • خوردن گوشت قرمز 3 بار در هفته آنهم به میزان کم مجاز است.
 • پوست مرغ و جوجه را به دلیل چربی بالا مصرف نکنید.
 • گوشت ماهی بهترین غذا برای بیماران قلبی است و این افراد بایدحداقل هفته ای 3 مرتبه غذاهای دریایی استفاده کنند. طبق تحقیقات، روغن ماهیها باعث کاهش چربیهای خون میشود و از رسوب چربیها در دیواره عروق جلوگیری میکند.
 • ماهیهای روغنی از قبیل ماهی آزاد و سایر ماهیها از قبیل : قباد، حلوا، شیر، کیلکا و اوزون برون دارای اسیدهای چرب مفید میباشند. دانشمندان معتقد هستند این مواد باعث کاهش خطر انعقاد خون و همچنین ممانعت از افزایش چربیهای مضر خون میشوند.
 • مصرف تخم مرغ را به یک عدد در هفته (ترجیحا بصورت آب پز سفت) کاهش دهید. مخصوصا زرده تخم مرغ دارای کلسترول بالا است. در تهیه غذاهایی که نیاز به تخم مرغ دارند (کیک، کوکو و ...) میتوانید به جای هر یک زرده از دو سفیده استفاده کنید.
 • حبوبات تامین کننده پروتئین کافی و کم چرب هستند و املاح زیادی دارند.

توصیه هایی در مورد مصرف میوه و سبزیجات

سبزیجات حاوی ویتامینها، املاح معدنی و فیبر هستند که کالری کمی دارند. فیبرها بخش غیرقابل هضمی از غذاهای گیاهی هستند که به دلیل اثر بر روی لوله گوارش، در کاهش قند خون و چربی خونبه بیمار کمک میکنند و احتمال ابتلا به چندین نوع سرطان نظیر سرطانهای گوارشی را پایین می آورند.

 • انواع سبزی و حبوبات تازه مانند جوانه گندم، کلم برگ، کلم قرمز، شلغم، چغندر، اسفناج، مارچوبه، لوبیا سبز، نخود سبز، لوبیا قرمز و نخود خشک دارای ویتامینهای گروه ب مخصوصا اسید فولیک هستند که اسید فولیک باعث پیشگیری از رسوب چربیها در رگ میشود.
 • جو دوسر، حبوبات، سیر، سیب و گلابی غنی از فیبر محلول هستند که به کاهش سطح کلسترول خون کمک میکنند.
 • میوه های سرشار از پتاسیم (مثل موز، زردآلو، انجیر، گریپ فروت، هلو، انگور و آلو) و سبزیجات دارای پتاسیم (مثل سیب زمینی، کدو سبز، قارچ و گوجه فرنگی) برای قلب مفید هستند.
 • دانه کنجد منبع کم نمک و تامین کننده کلسیم است.
 • مرکبات، توتها و سبزیجات دارای برگ سبز، منابع خوب ویتامین ث هستند که باعث کاهش فشار خون میشوند.
 • سبزیهای ریشه ای از قبیل سیب زمینی و برنج بدون نمک را میتوان به عنوان پایه ای برای وعده غذایی استفاده کرد.

توصیه هایی برای مصرف مواد نشاسته ای

 • قندهای ساده مثل : شکر، قند و شیرینی کمتر استفاده شود.
 • نانهای سبوسدار سرشار ویتامینهای ب هستند و باعث کاهش چربی خون میشوند مثل : نان بربری، نان سنگک و نان جو سبوسدار.

توصیه هایی برای مصرف نمک

 • مصرف نمک را کاهش دهید.
 • نمک را سر سفره نیاورید. مواد غذایی حاوی نمک کافی برای تامین نیازهای بدن هستند.
 • از خوردن تنقلات شور مثل چیپس، پفک، خیار شور و شور سبزیجات خودداری کنید.
 • سبزیجات کنسرو شده در آب نمک و زیتون شور، انواع کنسروهای شور و تن ماهی را مصرف نکنید.
 • از مصرف غذاهای پرحجم در یک وعده غذایی خودداری کنید.
 • از مصرف زیاد چاشنی های غذایی برای بهتر شدن مزه غذا یا افزایش اشتها بپرهیزیدو
 • مواد حاوی کافئین از قبیل قهوه، چای و انواع نوشابه ها باید در حد اعتدال مصرف شوند.
 • از پرخوری و با شتاب غذا خوردن پرهیز کنید.
 • اگر اضافه وزن دارید، حتما به مرور وزنتان را کم کنید.
 • سعی کنید بیشتر از گیاهان تغذیه کنید. میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کلید سلامتی شما هستند.

 

مرکز ارائه مراقبتهای بالینی و خدمات پزشکی و درمان در منزل سلامتگاه نوین غرب آماده است تا با ارائه بهترین و استانداردترین رژیمهای غذایی متناسب با انواع بیماریها، شما را در پیشرفت اهداف تغذیه ای یاری نماید

در مورد اضافه وزن و چاقی بیشتر بدانیم

اضافه وزن و چاقی یکی از مهمترین عوامل خطر مرگ و میر در جهان است و سالانه افراد زیادی جان خود را در نتیجه چاقی و داشتن اضافه وزن از دست میدهند. اضافه وزن و چاقی عبارتست از تجمع بیش از حد چربی در بدن که ممکن است باعث آسیب به سلامتی شود. طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، بی.ام.آی بیشتر یا برابر با 25 به معنای اضافه وزن است و بی.ام.آی بیشتر یا برابر با 30 به معنای چاقی است.

تعریف بی.ام.آی یا BMI

بی.ام.آی یا شاخص توده بدنی یک شاخص ساده وزن برای قد است که معمولا برای طبقه بندی اضافه وزن و چاقی در بزرگسالان مورد استفاده قرار میگیرد. برای محاسبه بی.ام.آی، وزن بدن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر تقسیم میشود و واحد آن کیلوگرم بر متر مربع است. استفاده از شاخص بی.ام.آی مناسبترین روش اندازه گیری اضافه وزن و چاقی در افراد است. امروزه برنامه های مختلفی در گوشیهای هوشمند و کامپیوترها وجود دارند که به سرعت و سادگی، بی.ام.آی را محاسبه میکنند.

پیامد بهداشتی چاقی و اضافه وزن چیست؟

بی.ام.آی بالا یک خطر بزرگ برای بیماریهای غیرواگیر است.بیماریهایی نظیر:

 • بیماریهای قلبی-عروقی (بسیاری از بیماریهای قلبی و سکته های مغزی) که منجر به مرگ افراد خواهند شد.
 • اختلالات عضلانی-اسکلتی (بخصوص استئوآرتریت یا همان آرتروز که یک بیماری تحلیل برنده مفاصل و بسیار ناتوان کننده است)
 • بعضی از سرطانها (مثل رحم، پستان و روده بزرگ)
 • دیابت (نوع دو)

باید دانست خطر ابتلا به این بیماریها با افزایش بی.ام.آی افزایش میابد. همچنین چاقی بهبودی بسیاری از بیماریهای دیگر را نیز با مشکل مواجه میکند.

چه چیزی باعث اضافه وزن و چاقی میشود؟

عواملی نظیر سابقه چاقی در والدین و یا عدم تعادل هورمون تیروئید میتوانند باعث چاقی شوند ولی علت اساسی چاقی و اضافه وزن، عدم تعادل بین کالری دریافتی و کالری مصرف شده از دو طریق زیر میباشد:

 • مصرف غذاهای پرکالری که چربی بسیار بالایی دارند.
 • عدم فعالیت بدنی.

چگونه میتوان از چاقی و اضافه وزن پیشگیری نمود؟

چاقی و اضافه وزن و همچنین بیماریهای غیرواگیر مربوط به آنها تا حد زیادی قابل پیشگیری هستند. مهمترین راههای پیشگیری از چاقی و اضافه وزن عبارتست از:

 • محدود کردن انرژی دریافتی از قندها و چربیها.
 • افزایش مصرف میوه و سبزیجات و همچنین مصرف حبوبات، غلات سبوسدار، و دانه ها(مغزها)
 • شرکت در فعالیتهای بدنی منظم (60 دقیقه در روز برای کودکان و 150 دقیقه در هفته برای بزرگسالان)

درمان چاقی

یک برنامه کاهش وزن سالم برای درمان در افراد چاق لازم است. این برنامه شامل موارد زیر است:

 • یک رژیم غذایی با کالری محدود بر اساس نیاز به کالری های فردی.
 • افزایش فعالیت بدنی(ورزش)

 

توجه :

 • یک برنامه ورزشی صحیح به اندازه رژیم کم کالری مفید است.
 • داروهای کاهش وزن بایستی فقط تحت نظر پزشک مصرف شوند. این داروها فقط در صورتیکه همراه با برنامه های رژیم غذایی و ورزش مورد استفاده قرار بگیرند، کمک کننده خواهند بود. از عوارض جانبی این داروها میتوان به عصبانیت، تهوع، درد شکم، اسهال، سردرد، خوب آلودگی و افسردگی اشاره نمود.
 • جراحی باریاتریک (جراحی مختص بیماری چاقی) روش درمانی دیگری برای بیماری چاقی است (افرادی که بی.ام.آی آنها بیش از 30 کیلوگرم بر مترمربع است) و زمانی انجام میشود که سایر روشهای غیرجراحی در کاهش وزن موفقیت آمیز نباشند. جراحی باریاتریک علاوه بر عوارض ناشی از جراحیهای بزرگ شکم، خود نیز دارای عوارضی است که مهمترین آنها عبارتند از: خونریزی، لخته های خون، انسداد روده، فتق های محل برش جراحی و عفونت و نیز سوءتغذیه و کمبود مواد غذایی در درازمدت.
 • خودداری از غذاخوردن و تحمل ناشتایی های طولانی، رژیمهای هوسی و زودگذر، استفاده از مکملها و داروها روشهای ناسالم برای کاهش وزن هستند و در طولانی مدت در کنترل وزن موثر نخواهند بود.

نکات قابل توصیه جهت پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی

 • از کتابهای آشپزی یا کلاسهای مخصوص آشپزی برای تهیه غذاهای کم کالری استفاده نمایید.
 • از مصرف الکل اجتناب کنید. آب بیشتری بنوشید و نوشیدنیهای کم کالری مصرف نمایید.
 • از ویتامینها و مکملها فقط با توصیه پزشک استفاده کنید.
 • خیلی مهم :روغن ماهی، روغن زیتونو روغن مغزها(بادام، گردو ...) از منابع خوب روغن هستند ولی نباید بیشتر از نیاز مصرف شوند چون باعث چاقی میشوند.
 • میان انرژی دریافتی و فعالیت بدنی برای رسیدن به وزن طبیعی یا حفظ آن تعادل ایجاد کنید.
 • اگر اضافه وزن دارید حتما با رعایت رژیم غذایی اصولی به مرور وزنتان را کم کنید. مشورت با متخصص تغذیه و آموزش روشهای کاهش استرس میتواند بسیار مفید باشد.
 • تسلیم مزه مطلوب غذاهای چرب نشوید و برای سلامتی خود ارزش قائل شوید.
 • بیش از حد نیاز غذا نخورید.
 • مصرف مواد حاوی قند و شکر مثل شیرینی ها، نوشابه ها و آبمیوه های تجاری را به حداقل برسانید.
 • به جای نوشابه های شیرین و گازدار از آب و یا دوغ کم نمک بدون گاز استفاده نمایید. دوغهای گرماندیده بسیار بهتر از دوغهای گرمادیده میباشند.
 • مصرف غذاهای فوری و آماده یا همان فست فودها که اغلب شور، چرب، شیرین و یا سرخ شده هستند را به حداقل برسانید.
 • سعی کنید بیشتر از مواد غذایی گیاهی (میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات سبوسدار) تغذیه کنید.
 • از مصرف بستنی های پرچرب و خیلی شیرین خودداری کنید و یا کمتر میل کنید. زیرا اینگونه بستنیها سرشار از چربیهای حیوانی اشباع میباشند.
 • به جای سسهای چرب از سبزیها، آبلیمو، آبغوره، روغن زیتون و ماست کم چرب بعنوان طعم دهنده در انواع سالادها و غذاها استفاده کنید.
 • پوست و چربیهای قابل مشاهده مرغ را قبل از پختن جدا کنید.
 • در برنامه غذایی روزانه از گروههای مختلف مواد غذایی شامل میوه ها، سبزیجات، غلات سبوسدار، شیر بدون چربی یا کم چربی و محصولات لبنی، گوشت خالص، ماکیان، ماهی، حبوبات، تخم مرغ و مغزها(آجیل) بطور متنوع و متعادل استفاده کنید.
 • ذائقه افراد از کودکی شکل میگیرد. علاقه به غذاهای سالم را از این دوران در ذائقه کودک پرورش دهید.
 • افراد چاق باید غذاهای کم کالری را با فاصله های یکسان در طول روز و در 5 الی 6 وعده مصرف کنند.

 

مرکز ارائه مراقبتهای بالینی و خدمات پزشکی و درمان در منزل سلامتگاه نوین غرب آماده است تا بهترین و استانداردترین رژیمهای غذایی  را که در بر گیرنده تمامی موارد فوق باشند، بطور متناسب با انواع سلیقه های افراد و سفره های غذایی خانواده ها با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت در اختیار عموم قرار دهد. بدین منظور با ما تماس بگیرید

آکنه چیست؟

آکنه یا جوش غرور جوانی

آکنه بیماری التهابی مزمن غدد چربی (غدد سباسه پوست) است. این غدد بیشترین تراکم را در پوست صورت، قسمت فوقانی قفسه سینه، پشت و شانه ها دارند لذا شیوع آکنه در این نواحی بیشتر است. سن شروع بیماری معمولا در زمان بلوغ است. آکنه در پسرها حدود 19-16 سالگی و در دخترها حدود سن 17-14 سالگی شروع میشود و بعد از 25-20 سالگی به آهستگی برطرف میشود ولی در موارد نادری بالای سن 25 سالگی هم تداوم دارد.

عامل ایجاد بیماری چیست؟

در شروع بلوغ تولیدو ترشح هورمونهای مردانه در هر دو جنس بطور ناگهانی و شدید افزایش میابد که موجب رشد غدد چربی پوست (غدد سباسه) و تولید و ترشح زیاد چربی (سبوم) میگردد. غدد چربی پوست با مجرای خروجی ارتباط دارند و چربی را از طریق منفذ فولیکول مو به سطح پوست تخلیه میکنند. از طرفی سلولهای مجرای فولیکول مو تحت تاثیر غدد چربی، تکثیر میشوند و این موضوع موجب چسبندگی این سلولها به یکدیگر میشود. نهایتا تجمع و باقی ماندن سلولهای تکثیر شده همراه با چربی باقیمانده در این منافذ موجب انسداد فولیکول مو میشود. بسته شدن منافذ فولیکول مو نیز موجب بروز دانه های سر سیاه یا سر سفید در پوست میشوند. این دانه های سر سیاه در اثر عدم رعایت بهداشت در پوست به وجود نمی آیند لذا نباید با مالش و شستشوی مکرر آنها اقدام به تخلیه آنها نمود. علت سیاه شدن آنها اکسید شدن چربی موجود در منافذ پوست همراه با تجمع رنگدانه های سیاه رنگ است و با درمان به مرور زمان از بین میروند. از طرفی محیط برای رشد میکروبها در مجاری فولیکول مو مساعد میشود و این میکروبها تکثیر میشوند. مواد شیمیایی که این باکتریها از خود ترشح میکنند میتوانند جدار فولیکول مو را تخریب نموده و ایجاد قرمزی، تورم و تجمع چرک در سطح پوست نماید که اینها همان علائم التهابی آکنه است.

عوامل موثر بر آکنه

 1. آب و هوا : رطوبت، گرما و تعریق زیاد باعث تشدید آکنه میگردد. خنک نگهداشتن محیط سکونت و ورزشهای سبک از جمله شنا میتواند کمک کننده باشد.
 2. مواد آرایشی و بهداشتی : استفاده از کرم پودر یا مواد آرایشی چرب میتواند موجب تشدید آکنه شود لذا هر شب باید مواد آرایشی با آب و صابون یا سایر پاک کننده ها از سطح پوست پاک شوند.
 3. تغذیه : در منابع علمی ارتباط مشخصی بین رژیم غذایی و آکنه یافت نشده است ولی بسیاری از بیماران اعتقاد دارند که بیماریشان با مصرف بعضی مواد غذایی از جمله شکلات، شیرینی، برخی انواع آجیل، غذاهای پرچرب و سرخ کردنی بدتر میشود. اگر احساس میکنید با خوردن ماده غذایی خاص بیماری شما بدتر میشود از خوردن آن اجتناب کرده و یا حداقل مصرف آنرا کاهش دهید.
 4. هورمونها : افزایش هورمونهای آندروژنیک (مردانه) و پروژسترون در خانمها میتواند موجب تشدید آکنه شود. آکنه بلوغ، به ندرت نشانه یک اختلال غددی است. با این حال در افرادی که آکنه در آنها همراه با علائمی از قبیل ریزش مو، رشد موهای زائد و یا اختلال عادت ماهانه باشد لازم است بررسی های  هورمونی توسط پزشک معالج صورت گیرد.
 5. نور خورشید : نور طبیعی خورشید موجب بهبود آکنه میشود ولی آفتاب سوختگی یا برنزه کردن شدید میتواند آنرا تشدید کند.

درمان

 • درمان آکته بر حسب شدت و نوع ضایعه متفاوت است. صرف تجویز دارو برای درمان آکنه کافی نیست. همکاری بیمار لازمه موفقیت درمان است.
 • شستشوی صورت روزی دو بار به وسیله صابونهای ضعیف و ملایم کافی بوده و نباید از شستشوی مکرر و مالش زیاد سطح پوست برای درمان آکنه استفاده کرد.
 • از دستکاری جوشها جدا خودداری کنید زیرا ممکن است پس از بهبودی حفره ای در محل جوشها بر جا بماند.
 • شروع اثرات درمانی آکنه حداقل 4 تا 6 هفته زمان میبرد و برای اینکه بهبودی چشمگیر باشد باید درمان حداقل 12 هفته ادامه یابد.
 • در صورتی که پزشک معالج برای شما ترکیبات ترتینوئین تجویز نموده باشد از مالیدن آن روی پلکها، گوشه های بینی و دور لبها خودداری کنید.
 • در چند هفته اول شروع درمان خوراکی آکنه، معمولا آکنه در ظاهر تشدید یافته و حتی ممکن است ضایعات التهابی بیشتر شود. این مساله گذرا بوده و با ادامه درمان بهبودی حاصل میشود.
 • درمان جای جوش آکنه به وسیله لیزر، تزریق کلاژن یا لایه برداری (پیلینگ) توسط متخصص پوست انجام میشود.

 

مرکز ارائه مراقبتهای بالینی و خدمات پزشکی و درمان در منزل سلامتگاه نوین غرب آماده است تا با ارائه بهترین و استانداردترین رژیمهای غذایی متناسب با انواع بیماریها، شما را در پیشرفت اهداف تغذیه ای یاری نماید

گرگرفتگی در زنان و راههای کاهش آن

گرگرفتگی را به‌جرات می‌توان شایع‌ترین علامت یائسگی در زنان دانست. در این حالت غالبا زنان یائسه احساس گرما و گرگرفتگی می‌کنند و چهره‌شان برافروخته می‌شود

ادامه مطلب: گرگرفتگی در زنان و راههای کاهش آن